недеља, 31. мај 2009.

ПЧЕЛАРЕЊЕ НЕКАД - PČELARENJE NEKAD

Перо и Милорад Новић поред старих трнки

Старе трнке

Пчеларење некад и сад

Модерно пчеларење не познаје трнке. Оне су већ одавно заборављене, а за пчеле се праве посебне кошнице на разне начине и по разним моделима, гдје се у неколико наставака може смјестити више пчелињих друштава, а да би се добило више меда у њих се стављају преграде са воском од којих пчеле лакше направе саће.
-Некад су ријетко пчеле чуване и узгајане на једном мјесту. У шумама је било много дупљи у дрвету, гдје су се пчеле ројиле и радиле. Ко пронађе пчеле , оне су његове. Ту остају и власник користи мед. Тако је владало правило и други нису преузимали пронађено друштво, каже Перо Новић из Доњег Детлака.
Још давно, човјек је временом успијевао да премјести пчеле ближе кући. Кад би пронашао рој који се одвојио, смјестио бих га у посебан суд, звани трнка и односио кући.
- Трнка се правила од обичне шумске лозе која се обавијала око савијених штапова и облијепила се говеђом балегом и блатом. У њој би пчеле радиле до краја августа, кад би се вaдио мед у саћу. Начин на који је то рађено је био веома нехуман. Врелом водом би се пчеле полијевале да угину, а мед из трнке извадио у саћу и тако се спремао и чувао. Овај начин вађења меда из трнке називао се ''тушење пчела''. За потребе одржавања друштва остављала су се млада друштва, која су ухваћена у трнку приликом ројења, испричао је Новић.

Tekst i fotografija: © by Savko PEĆIĆ PESA

петак, 29. мај 2009.

ВИДИК




ВИДИК

Макни се с прозора
Видик ми заклањаш
Свјетлост кућом тињаш
Слова књизи крадеш
Правиш таму
Очима здравим

Макни се с прозора
Видик да уђе
Свјетлост кућом да обасја
Слова у књизи
Да се разлете
Свјетлошћу
Очију
Здравих

Савко ПЕЋИЋ ПЕСА

Из књиге ''Јенки на Блакну'' 1997.

Издавач : Српски књижевни клуб ''Вихор'' Дервента


ISBN 86-81729-11-X

Tekst i fotografija: © by Savko PEĆIĆ PESA

четвртак, 28. мај 2009.

CVIJEĆE



Cvijeće je oduvijek bilo ukras, znak ljepote i pažnje u svakoj kući ili pored kuće. Svojim cvjetovima i bojama cvijeće prosto oduševljava ljudske duše, a neki cvjetovi samo mirisom. Ipak, ima cvijeća koje svojim opojnim mirisom privlači, ali i ljepotom cvijeta i latice. Sve je to u Božijem stvaranju.

Tekst i fotografija: © by Savko PEĆIĆ PESA

понедељак, 25. мај 2009.

ЗА ДЈЕЦУ КОСОВА И МЕТОХИЈЕ

Слика за успомену из Дервенте

Монаси са дервентским свештеницима и замјеником начелника општине Игором Жунићем у шетњи градом

Наступ КУД ''Мокра Гора'' са Косова и Метохије

Госте је примио начелник општине Дервента Милорад Симић

У Дервенти је одржан хуманитарни концерт за дјецу Косова и Метохије. У програму су учествовали: Културно умјетничко друштво ''Мокра Гора'' са Косова и Метохије и Српско културно умјетничко друштво ''Дервента'' из Дервенте. Све госте са Космета примио је начелник општине Дервента Милорад Симић и том приликом свим учесницима уручио скромне поклоне за сјећање на боравак у Дервенти. Гости су своје слободно вријеме искористили за шетњу и разгледање града, а потом су били на заједничкој вечери, коју је организовао начелник општине.

Tekst i fotografija: © by Savko PEĆIĆ PESA

недеља, 24. мај 2009.

У САМОЋИ


У САМОЋИ

Дубоко у ноћ
Завирујем
Тањирима празним

Вода из чаше
Заудара
Стомаком
Колутају облаци

Пропиње се пас
Завија
У зимској ноћи
Празнине 
Безживотне
Хладне

Само
Шпорет
И свијећа
Нешто дају

На столу
Масна крпа
Жгара масноћом
Повраћа ми се
Од мучнине

Савко ПЕЋИЋ ПЕСА

''Vihor'' Derventa 1997. ISBN 86-81729-11-X

Tekst: Savko PEĆIĆ PESA

среда, 20. мај 2009.

ЖРВАЊ


Жрвањ

Жрвањ је млин за ручно мљевење жита. Овај млин, у народу звани жрвањ, састојао се од статичког и покретног округлог камена, који се штапом учвршћеним за горњи покретни камен окретао руком.
Камење није било много тешко, таман онолико колико би могао човјек да их покрене ручком.
Обично би десном руком, држећи се за ручку, камен покретао удесно, а по неколико зрна жита би се лијевом руком полагано улагало у горњи, на средини љевкасти дио камена. Горњи камен је окретао један или два радника. На жрвњу се у кризним временима могло днвено самљети око десет килограма жита, а у вријеме оскудица, шака жита је много значила за исхрану становништва.
Овај жрвањ на слици, је пронађен у селу Појезна и чува се у Основној школи ''Ђорђо Панзаловић'' Осиња, у школској завичајној збирци. Процјењује се да је камење за жрвањ старије од 200 година.

Tekst i fotografija: © by Savko PEĆIĆ PESA

понедељак, 18. мај 2009.

ЛИЈЕПО И КОРИСНО

Лијепо и корисно

Да се може корисно и за украс дворишта "жарзињера", зелених површина искористити воће, показује случајно изникла лубеница и њен плод међу цвијећем у жарзињерама поред Спортске дворане у Дервенти.
Примјер који би требао да послужи многобројним љубитељима цвијећа, лијепо уређених дворишта са зеленилом да се засађена паприка, парадајз, лубеница и друго, могу укопоновати у цвијетни арнжман и зеленило као лијеп украс са плодом који се може користити за јело и освјежење.

Tekst i fotografija: © by Savko PEĆIĆ PESA

петак, 15. мај 2009.

КОПЉЕ ИЗ РИМСКОГ ДОБА

АРХЕОЛОГИЈА

Копље из римског или ранијег доба?

Стручњаци из Музеја Републике Српске (Бањалука), су приликом боравка у Дервенти пронашли - у приватној збирци Едина Мерџановића из Босанског Дубочца - копље које потиче из римског доба, чекић са сјекачем - звани тесла, као и сјекиру из доба средњег вијека. Све ове предмете Един је пронашао у ријеци Сави и око ње, већ одавно их чува, не знајући, да имају тако велику вриједност.
- Посебно је интресантно копље, оно је веома старо, лијепо отковано и задржало је оштрице и поред тога што га је рђа захватила. То је римско доба, а чак можда и старије, кажу археолози Горан Симоновић, Славица Арсенијевић, Милена Радоја и Ђоко Јовановић.
Горан Симоновић тврди да чекић - тесла, припада римском добу, а сјекира је вјероватно из средњег вијека.
Копље је дужине 43 центиметра и застрашјуће дјелује својим бритким оштрицама и врхом. Може само да се замисли како је оно - у то доба кад се појавило, дјеловало застрашујуће и убојито, посебно у рукама вјештог ратника. На овом примјерку је такође уочљива вјештина и умијеће мајстора који га је исковао.

Tekst i fotografija: © by Savko PEĆIĆ PESA

среда, 13. мај 2009.

ПЈЕСНИК БОЕМ

karikatura: Miroslav Radanović

Славко Покрајац Дервента у слици и ријечи.

ДОК САМ ЖИВ

Оштра је бритва

Ал се оштрити мора

Док сам жив

Нико ми неће

Језик отупити


Ž E LJ A

Eh, da mi je, da umrem u bolu
Slatkom bolu, a i odmah potom,
Eh, da umrem za istinu golu,
Mlad bih umro i u letu stotom.

Eh, da stoti jelek prvi puta
Stoti jelek na nedrima kidam,
Eh, da rovim dnom curskoga skuta,
Tvrdom verom rane da im vidam.

Eh, da mi je u smrti da živim
Slatkoj smrti između bedara,
Eh, da mogu opet da se divim
Živoj vatri u vremena stara.

Slavko Pokrajac

Tekst i fotografije: © by Savko PEĆIĆ PESA

уторак, 12. мај 2009.

ВОДИЈЕР

Стари водијер од дрвета

ВОДИЈЕР

Водијер је посуда, којег је имао сваки косац. У водијеру је држана вода, мазалица и белегија. Мазалица је служила да се накваси водом и да се коса овлажи, а затим да се наоштри белегијом. Водијер је ношен за пасом окачен на каиш.
Прављени су углавном дрвени, од лаког дрвета, врбе, липе, јавора, и другог. Касније ће се израђивати и од лима или пластике. Данас, за водијер мало ко зна, јер се трава и стрна жита косе машински, па се коса мало употребљава, а тиме и потреба за водијером је нестала. Коса се у сеоским домаћинствима задржала, али за кошење само запуштених мјеста и то на мањим површинама. Водијере су косци украшавали разним бојама или металним украсима. Добар косац се познавао по доброј уредној коси, као и по љепоти водијера којег је носио око паса.

Tekst i fotografije: © by Savko PEĆIĆ PESA

понедељак, 11. мај 2009.

ИЗВОРИ

Корито на извору
Бадањ
ИЗВОРИ

Људи су воду на изворима одувијек покушавали зауставити и задржати за своју употребу, најчешће за пиће или на пашњацима за појење стоке. За сакупљање воде служила су дрвена корита, бадњеви или неке друге сличне дрвене посуде. Бадањ је цијев која је направљена од већег дрвета и на мјесту извора усправно уграђена у земљу да би се у њу сакупљала вода, онда би се из бадња, захватала и носила кући. Корита су прављена издубљивањем дрвених балвана и користила су се на појилима, у која се сипала вода за појење стоке. Оваквих бадњева и корита нема више у нашим крајевима у употреби. Сачувани су само на фотографијама.

Tekst i fotografije: © by Savko PEĆIĆ PESA

недеља, 10. мај 2009.

СЕОСКО ДОМАЋИНСТВО

СЕОСКО ДОМАЋИНСТВО

У сеоским домаћинствима, ријетко још неко држи кокошке зване ''моруље''. Овакав амбијент забиљежен у селу Осојци код Дервенте, лијепо је видјети.Tако се могу освјежити сјећања на стара сеоска имања, кад се мноштво кокошки и птица врзмало и слијетало у јатима око кошева пуних жита и стогова пшеничне сламе, тражећи понеко преостало зрно кукуруза или пшенице. Отуда, ваљда она народна изрека: '' И кока кљуне понеко зрно''.

Tekst i fotografije: © by Savko PEĆIĆ PESA

субота, 9. мај 2009.

ЕТНО НОШЊА

Чувари српске ношње-млађи нараштаји

Српска ношња из 20. година прошлог вијека

Мотање пређе од лана

Лан се више не узгаја

СРПСКА ЕТНО НОШЊА У ДЕРВЕНТИ

Српска етно или изворна ношња дервентског краја била је карактеристична по начину израде и тканине од које се израђивала. И поред оскудних материјала за украшавање ношње, проналажене су природне боје, нарочито за израду прегача и тканица.
У прошлости је свако домаћинство производило лан, конопљу и вуну. Спретније жене и дјевојке ткале су платно од кога су шиле рубине. То је уобичајени назив за одјећу од лана и конопље.
За зиму се одјећа правила од сукна. На глави је ношена крпа, марама или бошча, а млађе жене или удаваче су носиле каук. Жене су носиле прегачу ћилимачу са много боја. За опасивање кориштене су тканице израђене од вунене пређе у разним бојама.
За бојење вунених и осталих тканина употребљаване су домаће вегетабилне боје, а купована је само плава, или како се називала, ''чивит'' боја.
Сукнена одјећа украшавана је још гајтаном, а веома често чипкама, ђинђувама и шљокицама. Шљокице су ситни кружићи од сјајног лима , а код богатијих и од сребра или злата.
Од обуће ношени су опанци – путравци. Љети се носио сукнени дугачки зубон или краћи звани јелек, а зими гуњ - капут од сукна са рукавима, док зубун није имао рукаве. Били су обично црне боје.
Дио ношње била је и торбица од тканине или коже. Мушкарци су носили фес, шубару, шајкачу, а касније шешир.
Данас се ова ношња више не носи, али има домаћинстава која су сачувала и преносе то на своје унуке и праунуке, а они то радо носе о неким посебним светковинама.

Tekst i fotografije: © by Savko PEĆIĆ PESA

петак, 8. мај 2009.

ШКОЛСТВО У ПОЈЕЗНИ II

Ученици другог разреда

Ученици четвртог разреда

Ученици петог разреда


Ученици из 1960.године.

ШКОЛСТВО У ПОЈЕЗНИ II

У Појезни је одувијек било добрих ђака, а учионице пуне бистрих окица и паметних главица. Вријеме доноси неке нове стране живота, па је дјеце у селу све мање. Услови живота су све бољи. Путеви су асфалтирани, а развијенија је трговина и занатство. Земља се обрађује модерним машинама и уз контролу стручњака, па је то разлог да многи остају на селу.
Из ове школе у Појезни, изашли су многи ученици, који су наставили своје школовање у Осињи, а затим завршавали средње школе и факултете по разним већим градовима, постали признати и врсни стручњаци. У међувремену, десиле су се промјене у школству. Дјеца у школу полазе раније за једну годину, то јест у шестој години, а умјесто четворогодишње школе сада је петогодишња, а основно образовање траје девет година. Учионице су модерно опремљене најсавременијом опремом и училима, а ученици уче по методу интерактвне наставе. Ипак, у Појежањску школу сада иде нешто више од 60 ученика у пет разреда, што је мало, али учитељи кажу да постоји тренд пораста броја уписа дјеце, што само може да радује.


Tekst i fotografije: © by Savko PEĆIĆ PESA

недеља, 3. мај 2009.

ШКОЛСТВО У ПОЈЕЗНИ

СЕЛО ПОЈЕЗНА ЈЕ ИМАЛО ШКОЛУ ЈОШ 1908. ГОДИНЕ

Појезна је село које је од Дервенте удаљено око 30 километара према југу. Подручје припада ниском побрђу планине Крњин са сјеверне стране рјечице Илове. Од кад се памти село је имало цркву у којој су мјештани сигурно понешто учили од тадашњих свештеника, али је писменост све до 1908. године кад је иозграђена и прорадила прва школа, била на веома ниском ниову. О школству и изградњи школа у Појезни сачувани су документи у школском љетопису. Вриједни учитељи су записали читаву историју ове школе, а рекло би се и насеља Појезна.

Рукопис из љетописа је настао од 1949. до 1959.године у коме су описина дешавања у школи и у селу скоро сваког дана. У једној малој свесци, лошег папирног квалтета, а бољи није ни могао бити у то вријеме, која је требала да буде дјеловодник, своје записе је почео да биљежи учитељ Анто Ћорлукић, а наставио Јосип Блажевић, који су предходно, од тадашњих сељака забиљежили историјат почетка рада школе у селу Појезна и градњи нове након Другог свјетског рата.

Тако се из тих докумената може сазнати кад је прва школа почела да ради у селу Појезна и ко је исту основао. О томе је записао учитељ Јосипа Блажевића, слиједеће:
''Било је давно. Наша земља била је под окупацијом аустро-угарске монархије. Та владевина народу није донијала никакво богаство нити га је настојала у културном погледу просветити. За школе које су постојале није се водило рачуна, а подизање нових није било ни ријечи. Аустрија се припремала за рат, и у самом ратном вихору у којем се ништа није очекивало народ села Појезне одлучи да у свом селу прави школу. Инцијативу су тада дали тадашњи поп православне цркве Симо Петровић и трговац Јово Јовановић.

Народ је увидио да се увијек неће моћи без школе и прихватио се посла, и зато је 1908. године скочило и велико и мало те се прихватило посла. Једни су правили циглу, други тесали дрвену грађу, трећи пржили кречњак, што значи сви су радили ко један без икакве помоћи тадашње државе. Школа је сваким даном све више расла, и просто се издизала на брду украшена стародавним липама. Школа је саграђена у непосредној близини тадашње цркве. Најзад је 1909. отворена школа уз велико весеље народа. Дошао је учитељ Душан Которац. Народ је купио 20 клупа и остали потребан намјештај те се тако смјестило 55 ђака у једну учионицу - 55 весељака, а данас су старци који само приповиједају минуле догађаје.''

Даље се каже да је учитељ Душан Которац започео са просвjећивањем народа. Уведен је аналфебетски течај кроз који је прошло око 200 полазника до 1912. године. Ова течај су плаћали сељаци, јер држава га није хтјела плаћати.

Школа из 1912. године

За учитеља 1912. године долази Саво Чупић који ради до 1914. године. С њим је и даље радио Душан Которац.
Након избијања Првог свјетског рата 1914. године школа ће прекинути с радом све до 1920. године. Тад у Појезну долази Миливоје Јелић за учитеља, који ће касније бити свештеник у том селу. У школи је била једна учионица са 80 ђака. Године 1926. долази учитељица Милица Грујић из Дервенте, која ће радити до 1928. Године, кад долази Обренија Шарић из Бањалуке која ради, од 1929. до 1932. године. Од 1932. године до 1934. године радила је учитељица Љерка Павлешић, а исте године долази Наталија Настић. Поред редовне наставе сви ови учитељи су држали аналфебетске течајеве и описмењавали народ. Школа ће радити до 1936. године кад се од клизања земљишта, зграда школе урушила. Убрзо долази Други свјетски рат, а народ Појезне се диже масовно на устанак.

Писац љетописа ће у заносу написати и ово: ''Гину борци на мјесту гдје је била школа и својом крвљу залијевају темеље исте зграде у којој су провели своје прво школовање''.
Наиме, у селу Појезна је 1941. године дигнут устанак, а те године у село је долазио доктор Младен Стојановић и Којо Јотић организатор устанка у који се народ масовно одазвао.

Након завршетка рата, о градњи нове школе почиње се говорити тек 1948. године, која се уз помоћ народне власти подиже са две велике учионице и два стана за учитеље. У раду на школи највише ће се истицати Јово Симић предсједник мјесног Одбора Појезна. Да њега није било и његове упорности, учитељи описују да школа не би за дуго времена била завршена, а градња ће трајати све до 1953. кад ће потпуно бити завршена и са свим потребним учионицамa, намјештајем и училима. Ипак у школи се радило у отежаним условима док још није била потпуно завршена, а учитељи су били ангажовани на организацији градње.

Факсимил љетописа

"Зовнуо Јово људе на састанак код школе и разложио ствар.
.....дакле пристајете да савки да по једно дебло од храста. Кажете да можемо за два дана посјећи, довући и испилити. Углавном четврти дан биће грађа стављена мајсторима на располагање."

Сви су се сложили са овим приједлогом и школа ће пред саму јесен и кишне дане бити покривена у којој ће учитељ радити без прозора и подова. Школа је прво почела радити са првим одјелењем и као Двогодишња школа. Године 1950. за учитеља је дошао млади Анто Ћорлука и започео радити у учионици без пода и прозора. Тад је у прва два разреда двогодишње школе било 178 ученика. Након завршетка школске зграде за учитеља долази и Душан Јелић.

Нова школа 1952.године - Душан Јелић са ученицима, први с десна

"По деведесетеро дјеце је сједило у соби без пода, крај непостакљених прозора и жељно су слушали учитељеву ријеч. Требао је доћи још један учигељ. Није имао гдје становати. Има само првог разреда са Двогодишњим школовањем 170, а гдје су остали разреди који не раде.
5. 9.1950. године, учитељ је извео дјецу вани јер није могао од мајстора тамо радити. Дјеца су угледала коња и скочила. На коњу је јашио нови учитељ. Познали су га. То је Душан Јелић – син овога краја. (Миливоје Јелић који је радио у школи прије рата је Душанов отац) За неколко дана учионице ће бити потпођене, а прозори постакљени."


Ове школске зграде, више у селу нема, остали су само још темељи и понека фотографија, а 1961. године започиње градња нове школе која ће бити потпуно заврешена 1966. године. Из љетописа школе из тог времена сазнајемо да је до 2.6.1950. године у школи радила кухиња.
''Већином су кухали учитељи уз помоћ дјеце. Кухиња је закључила са радом 2. 6. 1950. Тко није имао прилике бити гладан тај ће тешко схватити вриједност ове кухиње. Било је дјеце којима је читав дневни оброк био само оно што су примали на кухињи.''

Учитељи су предано радили са ученицима и са народом. Извођени су аналфебетси течајеви и држана предавања по селу, како се одбранити од трбушног тифуса и шугавости. За лијепог времена дјеца су ишла у посјете другим школама гдје су се одвијала разна такмичења, а Појежњани су побјеђивали у многим спортским дисциплинама, у скоку у вис, трчању и у рвању, а занимљиво је да су се такмичиле и дјевојчице. Дана 21.11.1951. године у Појезни раде три учитеља, Душан Јелић, Фрањо Пргомет и Хасан Крпо.

За Дан републике 29. 11.1951. године ученици и учитељи су припремили програм на коме су изведене рецитације и драмски комади. У којим су условима радили и какви су ученици били, говори запис из Љетописа школе.
29.11. 1951. године.
''Дува цијели дан хладни вјетар носећи пахуљице снијега које оштро ударају у лице дјеце и људи који су се окупили око споменика палим борцима. Било је дјеце слабо обучене па чак и босе и неиздржавши хладноћу одлазе у школу. Ученик четвртог разреда Чолић Урош иза говорника одржао је дирљив кратак говор. Послије прославе откривања споменика ђаци су отишли у школу и одржали програм за родитеље и омладину.''

У овој школи су службовали следећи учитељи од 1953. до 1955. године: Анто Ћорлукић, Душан Јелић, Фрањо Пргомет, Звонимир Чичак, Станимир Вучићевић из Србије, Владо Габалда, Љиљана Дамјановић, Хасан Крпо, Владимир Бела, Олга Стјепановић, Мато Јелавић, Јасна Блажевић, Миленко Љешић, Јосип Блажевић, Вјекослав Блажевић, затим ће само 15 дана радити Ибро Алишаховић, а онда ће редом долазити све до данашњих дана: Радојка Кондић из Травника, Рефија Езић, Ана Самарџић, Вероника Дуспара, Петко Ђукић, Савко Поповић, Ханкија Бакшић, Боса Калопревовић, Невенка Калоперовић, Љубица Лукић удата Пећић, Боса Љешић, Мирослав Милинковић, Милан Пећић и Љубица Пећић, која је сад у школи. У овој школи , која је сада петогодишња раде три учитељице са нешто од око 60 ученика, а школа је опремљена учионицама, намјештајем и училима за одвијање интерактивне наставе. 

Школа није престала са радом 1992. године, али је њен учитељ капетан Милан Пећић, напустио ђачке клупе и отишао да брани своју школу, мале ђаке и своје огњиште. Са тог ратишта уча Милан како су га звали се неће више никада вратити међу школске клупе и своје ђаке. Погинуо је у борбама према Броду у августу 1992. године. На њега, сада у ходнику школе подсјећа спомен плоча, коју су подигле његове колеге и бивши ђаци.

Старих дана свог учитељовања у Појезни, Душко Јелић се радо сјећа. Он каже да су услови за рад у селу за учитеље били веома тешки. Села су била заостла, а путева није било. До града се морало пјешачити читав дан. Зато су учитељи остајали у школи мјесецима и тек повремено долазили у град. Ишли смо једни другима у посјету у друга села гдје је била школа и тако смо проводили слободно вријеме. Ипак, биле су то младалачке године са пуно заноса у раду и радног елана. Ишло се међу народ, говрили о НОБ-и, о сузбијању разних заразних болести које су харле након рата. Учитељи су били цијењени од народа који је вапио за просвјећивањем, а ми нисмо били само просвјетари, него смо радили све што је требало на селу. Учили смо их како се оре, сије, како би унаприједили земљорадњу. Организовали смо акције на изградњи путева, бољих кућа и друго, вели Душан. Он каже да се из те генерације сјећа свих својих колега, али да не зна ко је још жив и гдје борави.

Tekst i foto-materijal: © by Savko PEĆIĆ PESA

субота, 2. мај 2009.

ПАРОХИЈА ПОЈЕЗНА




                                                    Храм Светог цара Лазара у Појезни

 Храм Пребодобног Кирјака Оштелника у Доњим Церанима

Појежањнска Црквена православна парохија обухвата село Појезну и Доње Церане. Прва црква у Појезни , као шатор црква, помиње се од прије 500 година. Ипак, прва црква, која је направљена и запамћена је из 1893. године. Ова црква је направљена од прућа и ћерпића, па је као таква, брзо дотрјала и порушена је 1966. године. На темељима ове цркве изграђена је нова,а прије неколико година и та је реконструисана, па је црквени храм добио сасвим нови изглед. Ова црква је посвећена Светом цару Лазару. У Доњим Церанима није никад постојала црква, па је прије неколико година направљена у центру села и посвећена Пребодобном Кирјаку Оштелнику ( Михољдан).
''У Појезној је раније био ''чадор'', покретна шатор-црква.'' Записао је Миленко С.Филиповић. Филиповић је још записао да је у Појезни био и један Божидаров октоих и дискос од олова, за које се не зна кад су нестали и гдје су однесени.

На слици је храм Божији у Појезни и Доњим Церанима и лијепо урађени иконостас у Појежањској цркви.

Tekst i fotografije: © by Savko PEĆIĆ PESA