петак, 15. мај 2009.

КОПЉЕ ИЗ РИМСКОГ ДОБА

АРХЕОЛОГИЈА

Копље из римског или ранијег доба?

Стручњаци из Музеја Републике Српске (Бањалука), су приликом боравка у Дервенти пронашли - у приватној збирци Едина Мерџановића из Босанског Дубочца - копље које потиче из римског доба, чекић са сјекачем - звани тесла, као и сјекиру из доба средњег вијека. Све ове предмете Един је пронашао у ријеци Сави и око ње, већ одавно их чува, не знајући, да имају тако велику вриједност.
- Посебно је интресантно копље, оно је веома старо, лијепо отковано и задржало је оштрице и поред тога што га је рђа захватила. То је римско доба, а чак можда и старије, кажу археолози Горан Симоновић, Славица Арсенијевић, Милена Радоја и Ђоко Јовановић.
Горан Симоновић тврди да чекић - тесла, припада римском добу, а сјекира је вјероватно из средњег вијека.
Копље је дужине 43 центиметра и застрашјуће дјелује својим бритким оштрицама и врхом. Може само да се замисли како је оно - у то доба кад се појавило, дјеловало застрашујуће и убојито, посебно у рукама вјештог ратника. На овом примјерку је такође уочљива вјештина и умијеће мајстора који га је исковао.

Tekst i fotografija: © by Savko PEĆIĆ PESA

8 коментара:

  1. Saludos y beso desde Mexico, cuidate mucho. Gracias.

    ОдговориИзбриши
  2. Zanimljivo. Ali, zar takvim stvarima nije mesto u nekom muzeju?

    ОдговориИзбриши
  3. Pa zar niste pročitali da su stručnjaci iz muzeja došli, i naravno odnijeli, eto da kažem uz moju novinarsku asistenciju i napis u novinama, koji sam predhodno objavio.

    ОдговориИзбриши
  4. Izvini, Pesa, ali činilo se nejasnim. Napisao si:Стручњаци из Музеја Републике Српске (Бањалука), су приликом боравка у Дервенти пронашли - у приватној збирци Едина Мерџановића из Босанског Дубочца - копље које потиче из римског доба, чекић са сјекачем - звани тесла, као и сјекиру из доба средњег вијека. Све ове предмете Един је пронашао у ријеци Сави и око ње, већ одавно их чува, не знајући, да имају тако велику вриједност.
    Tu ne piše i da su predmeti odneti u Muzej.
    Hvala na dodatnom objašnjenju. Pozdrav!

    ОдговориИзбриши
  5. Ma izvini Mrvice , ti meni, jer ponekad čovjek jednom rijčju napravi zbrku. Naime, ja nisam mogao da pišem u svoje ime, da sam to i to uradio, pa mi se činilo da je sve jasno.Ipak smo se sporazumjeli.Nešto mi ne ide kod tebe komentari, već treći put pokušavam i ne prolazi.
    Pozdrav s puno, puno poštovanja!

    ОдговориИзбриши
  6. Wonderful these old tools, they are like weathered pages of old books, full of whispered stories...
    Who knows how hard they toiled, who can tell the hardship of their owners, who would be able to suffer the groans and sighs of the workers all who handled them?

    Were they dug in earth - hidden in an old barn?

    Well I think our world is full of these tokens, there is only a lapse of time possible for us to find them and listen to their stories before
    they merge and dissolve again - swallowed up by our earth and nature into absolute oblivion.

    Thank you so much
    Gabriele

    ОдговориИзбриши