У касну јесен, кад се послови обаве на њиви и око куће, долази ред на неке друге важне радове у домаћинству, као печење ракије. На селу, људи једни другим помажу, и тако се најтежи и захтјевни послови у току једног дана могу да обаве, као што је свињокољ.
Свињокољ захтијева ангажовање више људи на једном мјесту , како би се могло обавити све око спремања меса у току једног дана. Тад се окупе многи на испомоћ ,спремају месо и сланину за сушење, праве кобасице, крвавице, шваргле, топи сало - сланину за маст и чварке . Домаћин обавезно припреми разноврсна пића и добар роштиљ.
Овај обичај и сада траје у нашим селима, али тај посао се обавља на модерни начин. На ове мобе радо се одазивају сви, а дјеца дођу да уживају у јелу печених пека са жара.
Tekst i fotografije: © by Savko PEĆIĆ PESA
А давно, веома давно је то било када сам ја учествовао у тако једној свеобухватној „моби“...
ОдговориИзбришиДоба су савремена, све је више вегетаријанаца и бораца за заштиту животиња, а и нове генерације („instant & fast food generation“) немају времена и интереса за традиционалну кухињу - захтијева вријеме, превише компликована, изузетно калорична а и дјелује „барбарски“ - тако да ће на нашу велику жалост, многи кулинарски специјалитети временом бити потиснути и напокон заборављени. Додуше на селу ће се нешто од овог једно вријеме и одржати, али одласком омладине са села у град - што је масовна појава - а и малим прирастом становништва, неће се успјети зауставити овај негативан тренд...
Стога су овакви записи у слици и ријечи веома важни - што детаљније и више то боље - јер се помоћу њих може донекле реконструисати прошлост...
МИРОСЛАВЕ, Хвала ти на овако лијепом осврту на овај мој мали запис у слици и ријечи, који може донекле да прикаже један од обичаја у нашим крајевима.
ОдговориИзбриши...а овај текст пронађох ишчитавајући дневну штампу: Печење ракије уз казан пада у заборав
ОдговориИзбриши