Модерно апотекарство у Дервенти започиње 1885. године, када је Ј.Олтвани, апотекар из Мађарске, добио концесију за отварање апотеке у Дервенти. Ипак, највеће заслуге за развој апотекарске службе у Дервенти припадају апотекру Александру Сусману, који се са својим синовима дуго задржао у Дервенти. Он је 1900. године направио зграду у којој је била апотека. Ова зграда апотеке је, нажалост, порушена након 104 године постојања и на том мјесту направљена је друга зграда, која није сачувала ништа од спољног изгледа грађевине која је раније постојала. О томе свједоче фотографије направљене из скоро истог угла у различитом времену.
Tekst i fotografije: © by Savko PEĆIĆ PESA
Poštovani Savko,bez ove uvodne priče slike mi ništa posebno ne znače,a sad se ne mogu nagledati ni starih ni novih slika.Je li to srušeno od posledica granatiranja ili od starosti,i drugo pitanje,u kom dijelu Derventa se nalazi ova zgrada?
ОдговориИзбришиPero
Dragi Pero, stara zgrada kako smo je svi nazivali Susmanova kuća je preživjela ratove, ali nije ljudsku bezobzirnost o osjećaje da starine treba čuvati.Nova zgrada jeste lijepa, ali je stara bila još ljepša i vrednija. Ovako ostaće samo sačuvana na fotosima.Ova zgrada se nalazi na Harmanu ili na raskrsnici poviš zgrade Policije.
ОдговориИзбришиУништавање трагова оних који су дали печат овом граду, није ни једној власти (на дуже стазе) донијело ништа добро... Када ће политичари и градски планери једанпут схватити, да цивилизација не почиње њиховим доласком. Његовати и обновити јесте скупље него направити ново...али отвореност ка свијету и душа једног народа се одсликава управо у овом.
ОдговориИзбришиШта би остало од Београда када би нпр. порушили Калемегдан, или када би некоме пало на памет да поруши Петроварадинску тврђаву?
Није ли овај начин градње/разградње уништавање историје нашег малог али лијепог града?